Aby zahrada vypadala stylově, stala se lákavým místem k odpočinku a zároveň nevyžadovala soustavnou pozornost, je důležité důkladně si ji naplánovat. Zima je tím nejvhodnějším obdobím.
10 kroků při zakládání nové zahrady
- Zlikvidujte veškerý stavební odpad, odstraňte náletové dřeviny a zničte plevel.
- Oploťte pozemek.
- Přivezte novou půdu (ideálně z blízkého okolí a ještě během podzimu, aby do jara slehla,) a pusťte se do modelování terénu. Vytvořte opěrné zídky.
- Vybudujte hlavní i vedlejší chodníky a zpevněné plochy.
- Položte elektrické rozvody a závlahové sítě.
- Nainstalujte osvětlení, osaďte zahradní domek, resp. altán.
- Vybudujte vodní prvky, skalky a vřesoviště.
- Pusťte se do výsadby dřevin (stromů, keřů a živých plotů).
- Začněte s výsadbou trvalek, květinových záhonů a okrasných trav.
- Založte si trávník, případně položte travní koberec.
Výběr rostlin a jejich výsadbu zvládnete díky dostupným informacím svépomocí, vybudování zpevněných ploch nebo instalaci osvětlení je vhodnější přenechat odborníkům.
Pokud začínáte s plánováním zahrady, vytvořte si seznam, který bude zahrnovat představy všech členů domácnosti o tom, jak zahradu ztvárnit (ideálně by měl být zpracován do podrobnějších detailů). Pokud se názory rozcházejí, je dobré zvolit hned na začátku rozumný kompromis. Již v této fázi je třeba rozhodnout, zda půjde o okrasnou nebo užitkovou zahradu, případně o jejich kombinaci. Současný trend je zakomponovat do okrasné výsadby alespoň malou užitnou plochu, kde lze pěstovat naťovou zeleninu a bylinky. Přirozeně, ne vždy podmínky dané zahrady umožňují jejich pěstování – více možností poskytují sluneční pozemky. Praktické je sepsat si oblíbené, resp. požadované rostliny, materiály, barvy a prvky, které byste v zahradě chtěli mít.
Pokud začínáte s plánováním zahrady, vytvořte si seznam, který bude zahrnovat představy všech členů domácnosti o tom, jak zahradu ztvárnit (ideálně by měl být zpracován do podrobnějších detailů). Pokud se názory rozcházejí, je dobré zvolit hned na začátku rozumný kompromis. Již v této fázi je třeba rozhodnout, zda půjde o okrasnou nebo užitkovou zahradu, případně o jejich kombinaci. Současný trend je zakomponovat do okrasné výsadby alespoň malou užitnou plochu, kde lze pěstovat naťovou zeleninu a bylinky. Přirozeně, ne vždy podmínky dané zahrady umožňují jejich pěstování – více možností poskytují sluneční pozemky. Praktické je sepsat si oblíbené, resp. požadované rostliny, materiály, barvy a prvky, které byste v zahradě chtěli mít. Daniel Košťál
Vytvořte si seznam
Pokud začínáte s plánováním zahrady, vytvořte si seznam, který bude zahrnovat představy všech členů domácnosti o tom, jak zahradu ztvárnit (ideálně by měl být zpracován do podrobnějších detailů). Pokud se názory rozcházejí, je dobré zvolit hned na začátku rozumný kompromis. Již v této fázi je třeba rozhodnout, zda půjde o okrasnou nebo užitkovou zahradu, případně o jejich kombinaci.
Současný trend je zakomponovat do okrasné výsadby alespoň malou užitnou plochu, kde lze pěstovat naťovou zeleninu a bylinky. Přirozeně, ne vždy podmínky dané zahrady umožňují jejich pěstování – více možností poskytují sluneční pozemky. Praktické je sepsat si oblíbené, resp. požadované rostliny, materiály, barvy a prvky, které byste v zahradě chtěli mít.
Přečtěte si také:
Krmítko pro ptáčků se může stát i vkusným doplňkem zahrady, terasy či balkonu
Rozhodnutí oslovit zahradního architekta a dalších odborníků má nepochybně mnoho pozitiv (rychlost, odbornost), ale také určité negativa (vyšší finanční nároky, nízká míra zapojení). Druhou možností je vybudovat si zahradu svépomocí. Taková realizace bude sice trvat déle a zabere spoustu vašeho osobního času, jde však o méně nákladný způsob, který bude především dílem vašich rukou, či dokonce snahy celé rodiny. V případě bezradnosti se vždy nakonec můžete obrátit na zkušené odborníky, kteří vám pomohou zrealizovat vaše nápady, případně dotáhnou již zahájené pokusy do úspěšného konce.
Rozhodnutí oslovit zahradního architekta a dalších odborníků má nepochybně mnoho pozitiv (rychlost, odbornost), ale také určité negativa (vyšší finanční nároky, nízká míra zapojení). Druhou možností je vybudovat si zahradu svépomocí. Taková realizace bude sice trvat déle a zabere spoustu vašeho osobního času, jde však o méně nákladný způsob, který bude především dílem vašich rukou, či dokonce snahy celé rodiny. V případě bezradnosti se vždy nakonec můžete obrátit na zkušené odborníky, kteří vám pomohou zrealizovat vaše nápady, případně dotáhnou již zahájené pokusy do úspěšného konce. Daniel Košťál