- Reklama -magazín

Proč si dopřát dýni i lečo a jak nepřibrat z burčáku či lokše

Dýně patří k podzimu, i v jídelníčku se vyplatí
, Kolik kalorií obsahuje husacinka, lokše, a k tomu dobrý burčák? Podzimní pochoutky jsou nástrahou pro naše hubnutí. Do jaké míry až vám dnes přiblíží odbornice.

Už je to tady. Začala sezóna husích hodů a jídel z podzimní zeleniny. V nabídce jsou kachny, lokše, játra, smetanové hokaido polévky či lečo. Dobroty, které si většinou dopřejete jen na podzim.

Co ale na takovou stravu řekne náš žaludek, i když je to jen jednou za rok?
Podzimní dobroty, ze kterých se vám sbíhají sliny už jen při pomyšlení na ně, jsou sice chutné a těšíte se na ně celý rok, ale pokud to s nimi přeženete, vaše trávení ani linie se vám nepoděkují. Podzimní hody nejsou totiž právě dietním pohoštěním.

Na Slovensku je v tomto období v restauracích populární pořádat husí hody. Velmi oblíbené je podávat husa s červeným zelím a s knedlíkem nebo lokšemi.

Podzimní sezóna patří i tímto pochoutkám
FOTOGALERIE
Podzimní sezóna patří i tímto pochoutkám
Zdroj: TASR
Jako předkrm si vychutnáváme lokše plněné játry. Samozřejmě nesmí chybět něco tvrdé na pretrávenie a dobré červené víno.

Je to doslova výbuch kalorií
„Husa i kachna obsahují více tuku než kuřecí či krůtí maso. Proto mají až jednou tolik energie, průměrně od 1200 – 1500kJ na 100 gramů, „řekla ředitelka Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment ® Katarína Skybová, která vám na Diva.sk pravidelně radí o hubnutí.

Podle jejích slov si ale husího či kachního zdraví lidé mohou příležitostně bez problémů vychutnat. Pozor by si měli dát lidé s onemocněním žaludku, jater a žlučníku, kardiaky a lidé trpící obezitou.

Šetřete kalorie
Pokud navzdory všemu nevíte husím hodem odolat, a přece jen si na ně chcete pochutnat, dokážete jejich díky jednoduché fintě přežít bez těžkého žaludku a bez kil navíc.

„Chcete-li ušetřit kalorie, odstraňte z masa kůži a kombinujte ho jen s čerstvou zeleninou nebo dušeným zelím. Lokše či pečeni raději vynechte.

Pozor i na alkohol. Pokud se snažíte zhubnout, dopřejte si jen deci bílého vína, „poradila odbornice na zdravé stravování.

Sezóna burčáku
Po sklizni hroznů již vinaři nabízejí letošní chutné burčáky a mošty. Tyto nápoje však vůbec nepřejí vaší štíhlé postavě. Je to další podzimní kalorická bomba.

„Jakýkoliv alkohol je inhibitorem hubnutí. To platí io sladkém burčáku, který obsahuje do 6% alkoholu, má vyšší obsah přírodních cukrů a kvasinek s komplexem vitamínů B.

Energetická hodnota burčáku a moštu se průměrně pohybuje od 230 do 300 kJ na 100 ml, což je srovnatelné s bílým vínem, „poznamenala.


„Pít burčák nebo mošt při hubnutí nedoporučujeme, protože obsahuje množství jednoduchých cukrů a také alkohol, které se rychle vstřebávají a energie z nich se ukládá. Pokud musíte ochutnat, dejte si deci, „říká se zdviženým prstem Skybová.

Dýně na všechny způsoby
Mezi sezónní zeleninu patří i dýně. Ve vaší podzimní kuchyni by proto měly být určitě objevit jídla z dýně na různé způsoby, zda oblíbená hokaido polévka.

„Dýně se výborně hodí jako příloha k masu, samostatně nebo se z ní dá připravit sytá polévka.

Energetická hodnota je rozdílná v závislosti na druhu dýně, od 90 do 160 kJ na 100g. Vzhledem k nízké energetickejhodnote a vysoké nutriční hodnotě je dýně vhodnou potravinou iv době hubnutí, „doporučuje odbornice.

Polévku můžete podle jejích slov bez problémů zjemnit trochou smetany na vaření nebo zakysanou smetanou. „Přidáním malého množství tuku podpoříte i vstřebání vitamínu A, oranžová dýně jen v 100 g obsahuje jeho denní doporučenou dávku,“ doplnila.

Dary podzimní zahrádky
I sezóna sklizně zeleniny je v plném proudu. Ze zahrádky nebo na lokálním trhu jsou už i okurky, papriky, či rajčata.

Obecně platí, že nejvíce vitamínů a minerálů přijímáme konzumací čerstvé zeleniny. No pokud zeleniny na zahradě hodně, často přemýšlíme co s ní. Velmi oblíbené a rychlé je připravit si lečo.

„Teplé jídlo má lepší sytící schopnost a pro většinu lidí je také snadněji stravitelné. Pokud si do leča nepřidáme například klobásku, výsledná energetická hodnota dušené zeleniny je nízká.

Pro zachování co nejvyšší nutriční hodnoty je vhodná co nejkratší tepelná úprava, „řekla.

„Nejenže si jídlo zachová mnoho živin, ale má i nižší glykemický index. Čím dusíme zeleninu déle, tím ztrácí nejen více vody a živin, ale zvyšujeme i její glykemický index.

Další články autora

PR článek

Nejnovější články

Úsporné i ekologické vytápění zajišťují plynové kotle

Plynové kotle představují moderní a efektivní řešení pro vytápění domů, a jejich popularita v...

Zabouchnuté dveře otevřeme rychle a za rozumnou cenu

Pravidlem se často stává, že když se v jeden den začne něco komplikovat, komplikuje se...

Vibrační technika pro stavebnictví – klíčová výbava pro efektivní...

Vibrační technika pro stavebnictví patří mezi základní vybavení pro stavbu a rekonstrukci. Její využití...

Vyberte si kvalitní nábytek nabízející 100% kvalitu a komfort

Plánujete, že v tomto roce projde vaše bydlení proměnou a vy vyměníte starý nábytek za...

Betonový plot jako ochrana, ale i designový prvek

Chystáte se pořídit si nový plot a přemýšlíte nad tím, jaký zvolit? Nabídka je...

Bioklimatickou pergolu nyní můžete mít se slevou 20%

Konečně jste dostavěli dům, dodělali jste terasu a už se těšíte na další letní...

Comments