- Reklama -magazín

Nejlepší rodinný dům v Polsku postavili na nepraktickém pozemku

Moderní řešení architektů nejednou překvapí. Dokáží překonat negativa pozemků, dokonce je přeměnit na výhody. Na první pohled v nepoužitelném terénu vápencového útesu v údolí Visly vznikl jeden z nejkrásnějších moderních domů hlavního města Malopolska – Krakova.

Podoba stavby přímo vyplývá z lokálních podmínek. K jedinečnosti vily přispívá vznešenost použitých materiálů obohacena o styl architekta Przemka Olczyk, uznávaný nejen doma, ale i ve světě. Díky němu je každé jeho dílo originální, výrazné a má nadčasový rozměr.

Dům na útesu Paweł Ulatowski

V oblasti kolem krajinného parku Bielanska-Tyniec jsou domy s obytnými střechami. Takové řešení vyplývá z místních zákonů, které mají za cíl zachovat tradiční formy domů s nízkou intenzitou budovy.

Dům na útesu Paweł Ulatowski

Jako převrácený box

Hlavní výzvou pro architekta bylo vyřešit výškový rozdíl na pozemku, který je prakticky roztržený na polovinu. Tento fakt výrazně omezil stavební možnosti. Architekt se zároveň snažil vnést do interiéru okolní přírodu a neobvyklé výhledy. Řešením byl model převráceného boxu, který propojil původně oddělené části pozemku.

Dům na útesu Paweł Ulatowski

Materiály zvenku najdete i uvnitř

Interiérová architektka Monika Kozłowska naplno využívá materiály a filozofii architektury samotné stavby i uvnitř. V celém interiéru vidíte hru materiálů a tvarů, která navazuje na vnější filozofii. Břidlice v koupelně je totožná jako břidlice u bazénu a opláštění střechy. Chlad kamene zmírňuje dubové dřevo na stěnách a americký ořech na podlaze.

prostorný obývací místnost s masivním krbem Paweł Ulatowski

Denní zóna je v nejvyšší části pozemku

Interiéru dominuje prostorný obývací místnost s masivním krbem a křesly od chorvatského umělce. Je členěna na několik funkcí, včetně pracovny a dětské zóny. Díky umístění na horní části pozemku poskytuje působivý výhled. Harmonizující dubová linie vede po schodišti do patra, kde je soukromá část domu s ložnicemi a hygienickým zázemím. Část interiéru umístěna na vyvýšenině je oddělena od sousedství dvěma křídly, které obsahují další funkce – prádelnu, spíž, garáž a plavecký bazén.

Další články autora

PR článek

Nejnovější články

Elektro revize spotřebičů — pro ochranu zdraví zaměstnanců

Jestliže provozujete jakýkoliv elektrospotřebič, je nezbytné respektovat předpisy, jejichž cílem je zajistit bezpečnost a...

Krvavý Měsíc: Jde o obávanou předzvěst armagedonu?

Krvavý Měsíc nebo krvavý úplněk je jev, který můžeme čas od času pozorovat na...

Kusové koberce zvelebí vaši domácnost

Nadešel konec celoplošných koberců? V bytech a domech se nejčastěji setkáte s hladkou plovoucí...

Tipy pro výběr barvy povlečení

Než si vyberete ty nejlepší barvy pro své povlečení , musíte se rozhodnout, jaký styl povlečení...

Profesionální vakuování i u vás v kuchyni: Prodlužte trvanlivost...

Uchovávání ve vakuu je moderní způsob skladování potravin. V čem tkví jeho výhody a...

Vybíráme ten pravý psací stůl

Ať už si zařizujete dětský pokoj či Vaši pracovnu, tak Vám na seznamu věcí,...

Comments